قلعه فرادنبه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قلعه فرادنبه
نامقلعه فرادنبه
کشور ایران
استاناستان چهارمحال و بختیاری
شهرستانشهرستان بروجن
بخشمرکزی
اطلاعات اثر
نام محلیقلعه ضرغام
نام‌های دیگرقلعه ضرغام السلطنه
نام‌های قدیمیقلعه
نوع بناخشتی آینه کاری شده
سال‌های مرمت۱۳۹۰شمسی
کاربریقلعه
کاربری کنونیدر حال مرمت
بانی اثرضرغام السلطنه
مالک اثرضرغام السلطنه
مالک فعلی اثرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۵۳۶۷
تاریخ ثبت ملی۱۸ اسفند ۱۳۸۷
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدهمه روزه
وبگاهhttp://www.AysanNet.ir


قلعه فرادنبه مربوط به سال ۱۲۷۹ ه. ق. است و در شهرستان بروجن، بخش مرکزی، شهر فرادنبه، ۵ کیلومتری شرق بروجن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۳۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

علی داد (ایل بیگ) پدر ضرغام السلطنه در زمان حکومت خود، در این محل قلعه‌ای می‌سازد که به قلعه کهنه معروف است .

پس از علی داد، پسرش ابراهیم خان ضرغام السلطنه، خان فرادنبه و قلعه‌ای در کنار قلعه کهنه می‌سازد که به قلعه ضرغام السلطنه معروف است . زمان ساخت این قلعه به سال ۱۲۷۹ ه.ق. بازمی‌گرد.


معماری منحصر به فرد ۵ خانه مسکونی در استان چهارمحال و بختیاری، این منازل را در آثار ملی کشور به ثبت رساند.

قدمت این منازل، که متعلق به دوران های زندیه و قاجار هستند، به لحاظ هنر و ابتکار در معماری و سردرب ورودی، همچنین قرارگرفتن آن ها در یک محور تاریخی و حفظ ارتباطات تاریخی، این بناها را دارای ویژگی های آثار نفیس ملی کرده است.

این خانه ها شامل خانه آزاده در چالشتر، متعلق به دوران زندیه، خانه اسحاقی و خانه منزوی، هر دو در چالشتر و خانه مرتضوی در شهرکردو خانه حفیظی در بروجن است.

تاکنون بیش از ۳۰ خانه از خانه های استان چهارمحال و بختیاری، با قدمت بیش از ۱۰۰ سال، شناسایی شده اند، که متاسفانه به علت بی توجهی مالکان، بخشی از قسمت های مهم آن ها، از بین رفته است.

سردرب بسیاری از منازل قدیمی استان چهارمحال و بختیاری، دارای تورفتگی یا بیرون زدگی، پیرنشین و قاب های آجری و کتیبه های نوشتاری و تصویری از جنس سنگ، چوب و حتی گچ هستند که در نوع خود، بی نظیرند.

قلعه ضرغام السلطنه در شهر فرادنبه، تنها قلعه بازمانده در بین قلاع استان چهارمحال و بختیاری است، که با قدمت ۱۵۴ ساله، همچنان با سردری که همه ویژگیهای یک سردرب منحصربه فرد را دارد، باقی مانده است.

مهمان نوازی، راز ماندگار سردرب های موجود در خانه های چهارمحال وبختیاری است، که مالکان تلاش می کردند با تزئین ورودی خانه، نوعی خوش آمدگویی را به میزبان نشان دهند. [۱]


جستارهای وابسته[ویرایش]